Dantų protezavimo metodai: nuo klasikinių iki inovatyvių sprendimų

Netekus vieno ar daugiau dantų visada svarbu pasirūpinti jų atkūrimu – tai yra būtina ne vien tik dėl estetikos, bet taip pat ir dėl geresnės kramtymo funkcijos, žandikaulio kaulo apsaugos nuo nykimo, ir t.t. Šiandien dantų protezavimas gali būti atliekamas labai įvairiais būdais, todėl naudinga žinoti, kokias galimybes gali pasiūlyti šiuolaikinė odontologija. Netrukus aptarsime pačius populiariausius dantų protezavimo būdus ir galbūt tai padės jums apsispręsti, kuri šių galimybių gali geriausiai pateisinti jūsų lūkesčius.

Išimamos dantų plokštelės

Tai – pats paprasčiausias  ir pigiausias dantų protezavimo būdas, tačiau toks dantų protezavimas turi nemažai trūkumų. Išimamos plokštelėmis dantų estetika yra atkuriama tik iš dalies, be to, šie dantų protezai neužtikrina pakankamo stabilumo. Naudojant šio tipo protezus žandikaulis negauna pakankamos apkrovos, todėl ilgainiui jo kaulas pradeda nykti. Pacientai, pasirinkę šio tipo protezus, neretai skundžiasi, kad dėl protezų jaučia didelį diskomfortą, be to, nepatogumų sukelia ir tai, kad protezus prieš naktį tenka išsiimti ir pamerkti į specialų skystį. Dar vienas tokių protezų trūkumas – diskomfortas kramtant maistą, nes dantų plokštelėmis atkuriama tik 25% netekto danties kramtymo funkcijos. Jei vis dėlto pasirinktumėte šio tipo protezus, reikėtų atsisakyti tam tikrų maisto produktų – pernelyg kietas ar lipnus maistas gali pažeisti protezus. Išimami dantų protezai įprastai keičiami kas 5-10 metų.

Dantų tilteliai

Šio tipo protezais atkuriama iki 75% prarasto danties kramtymo funkcijos. Dantų protezavimas tilteliais taip pat užtikrina geresnį estetinį vaizdą, nes taip protezuoti dantys atrodo natūraliau. Vis dėlto, tokie dantų protezai taip pat turi tam tikrų trūkumų: dėl esančių tarpelių dantų priežiūra tampa sudėtingesnė, be to, norint pritaikyti dantų tiltelį, reikės šlifuoti du sveikus greta esančius dantis, o prarasto danties vietoje žandikaulio kaulas nėra apsaugomas nuo nykimo. Dantų tilteliai įprastai tarnauja maždaug 10-15 metų, tačiau tuomet, jei jie bus tinkamai prižiūrimi, gali būti dar ilgaamžiškesni.

Dantų protezavimas implantais

Tai yra vienareikšmiškai geriausias dantų protezavimo metodas, kai reikia atkurti prarastus dantis. Jei pacientas yra netekęs vieno, kelių ar net visų dantų, implantais galima atkurti ne tik dantų estetiką, bet taip pat 100% kramtymo funkciją. Implantas atstoja natūralią danties šaknį ir apsaugo žandikaulio kaulą nuo nykimo. Atliekant implantaciją nereikia šlifuoti greta esančių dantų, todėl šis metodas padeda tausoti natūralius dantų audinius. Rūpinimasis dantų implantais yra beveik toks pat kaip ir natūraliais dantimis, be to, pacientams įprastai nereikia atsisakyti mėgstamų maisto produktų. Nors dantų protezavimas implantais yra brangesnis nei kiti galimi pasirinkimai, tačiau viską atperka komfortas ir ilgaamžiškumas – įprastai dantų implantai tarnauja kelis dešimtmečius ar net visą gyvenimą. Jei tenka atkurti viso žandikaulio dantis, implantavimas gali būti pernelyg brangus, todėl siūloma rinktis alternatyvą – dantų protezavimą ant 4, 6 ar 8 implantų (reikiamą implantų skaičių nustatys odontologas). Ant implantų fiksuojamas nenuimamas protezas, kuris gali būti pagamintas iš metalo ar cirkonio keramikos.

Fiksuoti dantų protezai

Šio tipo dantų protezai gali būti taikomi ir tada, kai dantų protezavimas atliekamas ant implantų, ir tada, kai reikia atstatyti smarkiai pažeistus dantis. Galimi pasirinkimai turi savų privalumų ir trūkumų:

  • Cirkonio keramikos vainikėliai: šio tipo dantų protezai užtikrina puikų estetinį vaizdą, nes jie atrodo tarsi natūralūs dantys. Cirkonis yra medžiaga, kuri biologiškai dera su žmogaus organizmu, todėl šie protezai nesukelia alergijos. Cirkonio keramikos protezai yra pralaidūs šviesai ir yra labai tvirti, tad nieko keisto, kad toks pasirinkimas yra tikrai labai dažnas.
  • Metalo keramikos vainikėliai: šie dantų protezai yra gaminami iš metalinio karkaso, o jų viršus yra padengiamas porceliano sluoksniu. Metalo keramikos protezai yra labai tvirti ir ilgai tarnaujantys, tačiau jie neužtikrina pakankamos estetikos – jie nėra pralaidūs šviesai, todėl labiausiai tinka krūminių dantų protezavimui. Šio tipo dantų protezai yra pigesni nei kiti galimi pasirinkimai.
  • Keramikiniai protezai (e-max, stiklo keramika): šio tipo protezai atrodo labai estetiškai, nes puikiai praleidžia šviesą ir atrodo natūraliai. Vis dėlto, tokie protezai yra mažiau atsparūs lūžiams nei cirkonio ar metalo keramikos protezai.

Laminatės

Tai – labai plonos keramikinės plokštelės, kurios dar vadinamos venyrais. Laminatės yra fiksuojamos prie minimaliai šlifuoto danties paviršiaus ir atrodo labai estetiškai. Estetinis dantų protezavimas laminatėmis yra labai panašus į estetinį dantų plombavimą, tačiau šios procedūros metu naudojamos ne plombos, o keramika. Dantų laminatės dažniausiai rekomenduojamos tada, jei pacientas turi daug senų plombų, kai norima koreguoti dantų formą ar spalvą. Priešingai nei plombos, laminatės ilgainiui nekeičia spalvos ir išlieka blizgios.

Dantų užklotai

Šio tipo dantų protezai taikomi tada, kai pacientas yra netekęs daugiau kaip 50 % danties audinių. Vietoje didelių plombų galima pagaminti užklotus, kurie atkuria natūralų dantų audinį. Tokiu būdu atliktas dantų atkūrimas yra ilgaamžiškesnis ir patikimesnis nei įprastas plombavimas. Dažniausiai dantų užklotai gaminami iš e-max arba stiklo keramikos.

Kaip pasirinkti geriausią dantų protezavimo būdą?

Renkantis tinkamiausią dantų protezavimo būdą vertėtų atsižvelgti į šiuos dalykus:

  • Kokia yra jūsų bendra sveikatos būklė: jei sergate tam tikromis ligomis (pvz., diabetu ar osteoporoze), implantai gali neprigyti, todėl svarbu įsivertinti galimas rizikas. Jei turite alergiją metalui, geriausia rinktis keramikinius ar stiklo keramikos protezus.
  • Ar greta esantys dantys yra pakankamai tvirti: jei ne, netekus danties tokiu atveju geriausia rinktis išimamą danties protezą ar implantą, bet ne tiltelį. Nusprendus dantį implantuoti, svarbu įvertinti žandikaulio kaulo būklę – jei kaulinio audinio nepakanka, gali tekti atlikti jo priauginimą.
  • Ką rinktis – fiksuotą ar išimamą protezą: fiksuoti protezai (vainikėliai, implantai ar tilteliai) yra patogesni ir estetiškesni, tačiau taip pat ir brangesni. Išimami dantų protezai kainuoja pigiau, tačiau jie gali būti nepatogūs ir reikalaujantys daugiau priežiūros.
  • Kokias protezų medžiagas pasirinkti: jei bus atliekamas dantų protezavimas fiksuotais dantų protezais, gali būti pasirenkami keramikiniai, cirkonio ar metalo keramikos protezai, o išimamos dantų plokštelės gali būti gaminamos iš akrilo ar iš termoplastinės medžiagos.
  • Kokie yra jūsų estetiniai lūkesčiai: jei dantų protezavimas bus atliekamas priekinių dantų srityje, geriausia rinktis keramikinius ar cirkonio keramikos fiksuotus protezus, o krūminius dantis galima protezuoti metalo keramikos protezais, kurie yra pigesni, tačiau tvirti ir ilgaamžiai.
  • Kokie dantų protezai gali užtikrinti didžiausią komfortą: fiksuoti protezai dažniausiai jaučiasi natūraliau nei išimami. Jei pasirinksite išimamus protezus, gali prireikti šiek tiek laiko, kol prie jų priprasite.
  • Kokia yra protezų tarnavimo trukmė: fiksuoti protezai (keramikiniai, cirkonio ar metalo keramikos) protezai įprastai tarnauja 10-20 metų, o išimamus dantų protezus dažniausiai tenka keisti kas maždaug 5-10 metų.

Jei nesate tikri, koks dantų atkūrimo metodas galėtų geriausiai pasiteisinti, užsiregistruokite konsultacijai: šio vizito metu odontologas įvertins jūsų dantų būklę ir galės pasiūlyti, koks dantų protezavimas galėtų užtikrinti patį geriausią rezultatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *